78146

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 26. 2. 2017
Re: Stav vcelstev

No, já bych řekl, že genetická variabilita je něco jiného, když se to týká mých včelstev a něco jiného ,když se to týká obecně odolnotí k nepřiznivým vlivům.
Například moje nebo tedy spíš naše rodinné včely ještě před takovými 30 - 40 lety byly zřetelně geneticky rozdělené na včelstva s příměsí vlašky, s příměsí kraňky a příměsí původní včely.
Projevovalo se to například tak, že když byla teplá zima, tak nejlépe vyzimovaly v silném počtu včely s příměsí vlašky a hned na jaře měly snůšku, tehdy například doma velice kvalitní květový med z ovocných stromů a v lese z kvetoucích jarních bylin a potom bříz, osik a trošku později hlavně javoru klenu. Zatímco včelstva s příměsí kraňky měly jarní med slabší, protože zimovaly v znatelně slabším počtu a jaksi trvalo déle, než zesílily. Respektive jim mírná zima, kdy začaly intenzívně plodovat třeba už při prvním oteplení v lednu, nesvědčila, dostaly "na frak" rozplodované třeba při ochlazení v únoru. Když byla tuhá zima, tak to bylo přesně naopak. Včelstva s příměsí vlašky dostala tuhou zimou "pořádně na frak" a zeslábla, zatímco včelstvům s příměsí kraňky šla tužší zima k duhu, začala intenzívně plodovat ve správný čas po oblevě cca v březnu a na první snůšky už byla silná a připravená.
Třetí včelstva s příměsí původní včely pak byla nejlepší při medovicové snůšce, od června. A zejména potom ke konci července a na začátku srpna, kdy už se zejména včelstva s příměsí kraňky vůbec nechytaly a trpěly i hladem.
a.
Dneska jsou ty rozdíly mezi včelstva desetkrát nebo ještě mnohem menší. Neboli co se týká využití snůšky prakticky žádné. A včely obecně spíš ty kraňské. Ale ani zdaleka to neznamená, že by docházelo k nežádoucí degeneraci z příliš příbuzenského křížení.
Problém dnes vidím potom obecně, že stejně jako se týká té snůšky je sjednocena i citlivost na nežádoucí vlivy.
a.
Dříve, pokud se objevil nežádoucí vliv jako jsou dnes ty hromadné úhyny, byly by na ně citlivá třeba jen třetina včelstev nebo ještě méně včelstev. Z té třetiny nebo ještě menšího dílu by přes zimu uhynulo 30 nebo i 50 % ostatní přežily, ale zbylé 2/3 včelstev by zimovaly bez problémů, možná by měly kvůli malému oslabení o 5 - 10 nebo 20 % menší snůšku, ale jinak nic. Čili by ztráta v zimě činila navíc pouhých cca 10 - 15 % celkového stavu včelstev neboli by to dřívě nikdo ani nezaznamenal, že byly nějaké problémy.
Dneska jak jsou vlastnosti včelstev sjednocená, stejný vliv způsobí ztrátu třeba 30 - 50 %, ale z celkového stavu všech včelstev.
a.
A najednou je tady působení stejného vlivu, jaký možná v minulosti působil nesčetněkrát, ale dnes je kvůli tomu sjednocení genové diverzity z toho obrovský problém a "počáteční totální vymírání včel" a podobné bulvární zprávy.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 70116


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(37.188.141.222) --- 26. 2. 2017
Re: Stav vcelstev

Souhlas s Radimem.

V sobotu jsem kecal s jedním Němcem, m.j. má za hranicemi tmavou. Byl spokojený a to je v nižší oblasti.

U nás začíná snůška po první dekádě června, takže toto je zajímavé, zvlášť když je tu co chvíli pozdní medovice a na té prý zimuje původní včela líp.
Navíc prý byla úsporná při výpadku snůšky, což tady začíná být v sudých letech pravidlem, když vypadne medovice.


Třetí včelstva s příměsí původní včely pak byla nejlepší při medovicové snůšce, od června. A zejména potom ke konci července a na začátku srpna, kdy už se zejména včelstva s příměsí kraňky vůbec nechytaly a trpěly i hladem.


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 70123


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu